Ankara Dermatoloji SoruAnkara Dermatoloji RandevuAnkara Dermatoloji İletişim

Atopi olarak adlandırılan genetik yatkınlık varlığında çevresel faktörlerin etkisiyle belirli antijenlere bağlı duyarlılıkla karakterize daha çok çocukluk çağında görülen kaşıntılı egzemadır.

Hastaların %50’den fazlasında 1 yaşın altında, %90’a yakın bölümünde ise 5 yaşına kadar ortaya çıkar. Atopik dermatitin ilk lezyonları genellikle ilk 3 aydan sonra  ortaya çıkar özellikle yanaklar, alın ve çenede üzerinde hafif kepeklenmeler olan kızarıklar tipik görünümüdür. Çocuk büyüdükçe kaşıntı artar ve vücut egzeması şeklini alabilir. Hastalık alevlenme ve iyileşme dönemleri ile uzun süreler devam edebilir.

Alevlenme dönemlerinde hastalığı şiddetlendiren durumlara karşı önerilerde bulunarak topikal (cilde sürme), sistemik (ağızdan hap) veya ışık tedavisi uygulanır. Hastalık yaş ilerledikçe gerilemekle birlikte ergenlikten sonra hastaların bir bölümünde hastalık devam edebilir.

Ankara Dermatoloji

Prof. Dr. Başak Kandi

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı
İmmünoloji Uzmanı
ÖZGEMİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Muayenehane & İletişim

  • Kızılırmak Mah. 1443.Cadde
    No:25/A  Usta 1071 Plaza
    Kat:8 No:55 Çukurambar,
    Çankaya / ANKARA
  • 0312 285 4466
  • 0531 212 2329
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.