Ankara Dermatoloji SoruAnkara Dermatoloji RandevuAnkara Dermatoloji İletişim

Deri kanserleri Bazal hücreli karsinom(BHK), Skuamoz hücreli karsinom(SHK), Malign Melanom(MM) olarak üçe ayrılmaktadır. İnsanda görülen tüm kanserlerin %40’ı BHK ve SHK oluşturmaktadır. En sık BHK görülmektedir.


Bazal Hücreli Karsinom (BHK)

Çok yavaş büyüyen bir tümördür ve istisnai durumlar dışında yayılma göstermez. Tümörün oluşmasında güneş ışınları önemli rol oynadığından açık tenli ve açık havada çalışanlarda daha sık olarak görülür.

En sık görülen şekli nodüloülseratif tiptir. Tümör en sık burun, alın, kulak, yanak ve saçlı deri gibi yoğun güneş alan bölgelerde yerleşir. Tedavisinde cerrahi olarak çıkarılması önerilmektedir.


Skuamoz Hücreli Karsinom (SHK)

Güneş gören yerlerde daha sık görülür fakat mukozaları da tutabilir, yayılma eğilimi yüksektir. Nedenleri arasında en önemli faktör uzun süreli UV maruziyetidir.

Alt dudak, yanaklar, burun, kulak çevresi, kulak, saçı dökülmüş kişilerde saçlı deri SHK önemli tutulum alanlarıdır. El sırtı, ön kol, bacak ön yüzü gibi baş-boyun bölgesi dışında da görülebilir. Kızarık veya sarımsı renkli, ağrısız sertlik şeklinde başlar hızlıca büyüyerek düzensiz şekilli yuvarlak, oval genellikle 1-2 cm çapa ulaştığında ortadan ülserleşebilen lezyonlardır.Tedavisinde cerrahi olarak çıkarılması önerilmektedir.

Ankara Dermatoloji

Prof. Dr. Başak Kandi

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı
İmmünoloji Uzmanı
ÖZGEMİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Muayenehane & İletişim

  • Kızılırmak Mah. 1443.Cadde
    No:25/A  Usta 1071 Plaza
    Kat:8 No:55 Çukurambar,
    Çankaya / ANKARA
  • 0312 285 4466
  • 0531 212 2329
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.