Ankara Dermatoloji SoruAnkara Dermatoloji RandevuAnkara Dermatoloji İletişim

Dermaroller, silindirik bir aygıtın üzerine yerleştirilmiş 0.5-2.5 mm uzunluğunda, 0.1 mm çapında yüzlerce adet çelik iğneden oluşan medikal bir cihazdır.

Dermaroller cilt üzerinde gezdirilerek uygulanır ve uygulamayla ciltte mikrokanallar oluşur. Cilt bunu yara gibi algılar ve sonuçta büyüme faktörlerinin salınımı, kollajen, elastin üretimi ve neovaskülarizasyonu tetikleyerek yara tamir mekanizmasını başlatır. Dermaroller uygulaması sırasında çeşitli büyüme faktörü, vitamin, antioksidanlar ve peptitlerden oluşan serumlar da cilde uygulanabilir, böylece bu maddelerin mikrokanallardan geçişi sağlanarak emilimleri 200 kata kadar arttırılabilir.

Uygulama, tedavi edilen bölgenin genişliğine göre 15-20 dakika arasında değişir. Yara iyileşmesi ortalama 4 hafta sürdüğü için seanslar arasında 4 hafta olmalıdır. Akne skarları için 4 hafta arayla ortalama 3-4 seans dermaroller uygulanması gereklidir. Tedavi sonrasında uygulama alanında kızarıklık olabilir, 2-3 gün içerisinde kızarıklık geriler. Hastanın güneş koruyucu kullanması önerilir. Tedaviyle açılan mikrokanallar hızla kapandığı için uygulama sonrasında enfeksiyon oluşması söz konusu değildir. Dermarollerin en sık kullanım alanları akne skarları, yara-yanık izleri, çatlaklar ve kırışıklıklardır.

Ankara Dermatoloji

Prof. Dr. Başak Kandi

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı
İmmünoloji Uzmanı
ÖZGEMİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Muayenehane & İletişim

  • Kızılırmak Mah. 1443.Cadde
    No:25/A  Usta 1071 Plaza
    Kat:8 No:55 Çukurambar,
    Çankaya / ANKARA
  • 0312 285 4466
  • 0531 212 2329
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.